swiat wokol nas 5CB0605DF B660 D168 E292 EDF8C43B706EUczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę w Lipianach. Obejrzeli wystawę fotograficzną „Świat wokół nas” oraz wysłuchali prelekcji pana Mariana Białkowskiego. Trzecioklasiści poszerzyli swoją wiedzę na temat ptaków i zwierząt żyjących na naszym terenie oraz poznali historię powstania zdjęć w fascynującej scenerii lipiańskich zakątków. Świat przyrody uchwycony w kadrze aparatu stanowi wyjątkową pomoc dydaktyczną w nauczaniu przyrody. Zgodnie przyznaliśmy, że „Świat wokół nas” jest naprawdę inspirujący. Zapraszamy Młodych Odkrywców na wyprawę w poszukiwaniu otaczających nas ptaków, zwierząt i okazów przyrodniczych.

Małgorzata Chmielewska

mikolajki w bibliotece 9D6935913 F4E9 6601 A933 B3EE97EF401B6 grudnia bibliotekę odwiedził Święty Mikołaj. Z radością witaliśmy naszych czytelników, na których czekały niespodzianki. To był dzień pełen wrażeń.

Biblioteka Szkolna i Miejska Biblioteka w Lipianach

dzien misia0158A2F1D6E 4635 69B9 F907 E7D9CE3AAAE5Dzień Pluszowego Misia przypomina nam o naszych wspaniałych towarzyszach zabaw a także bajkowych bohaterach, wśród których wymienić możemy m.in.: Kubusia Puchatka, Misia Yogi czy Misia Uszatka. Uczniowie klas pierwszych z radością opowiadali o swoich pluszakach, poznali literackich bohaterów a także wykonali misiową zakładkę do książki.

Bibliotekarze

przerwa na czytanie0082E91EFE6 34BF 7FF5 0E46 1D2C8A57295E27 października uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Lipianach wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Zainteresowaniem cieszyły się nowości książkowe zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W tym dniu czytaliśmy: w klasie…, w autokarze…, w sekretariacie…, w gabinecie terapeuty…,w drodze do kina, na korytarzu…, na boisku…, na schodach…, na ławeczce…, z kolegą…, z koleżanką…, z grupą…, z wychowawczynią/wychowawcą…, z psychologiem…, z pedagogiem…, z bibliotekarką…,
z pielęgniarką…, w kółeczku…, w samotności…, w skupieniu…, na leżąco…, na siedząco…, na stojąco…, cicho…, głośno…

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji - bibliotekarze.

3A709F60 15F4 43C4 A1D5 4B9F32F99FD6 1

zaczarowany teatrzyk007W Miejskiej i Gminnej Bibliotece, w Lipianach odbył się finał prezentacji tekstów literackich z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Przekłady książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na skróconą wersję teatrzyku wykonali uczniowie. Pełne symboliki kolorowe ilustracje i krótkie opisy zainteresowały najmłodszych widzów.
Zadanie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Małgorzata Chmielewska

 

planszowki003Igor Lesiewicz został zwycięzcą Konkursu plastycznego. Zadaniem uczestników było narysowanie bohatera powieści pt. „Król Myśli” autorstwa pana Marka Malmana. Nagrody zakupiono z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizator biblioteka szkolna.

Małgorzata Chmielewska

gra terenowa003EE621BF4 86AE AD51 D829 13AB85B0AB3FSpacerem po Lipianach rozpoczęła się Gra terenowa „Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie klasy 4a kierując się wskazówkami ukrytymi w zadaniach podziwiali znane im zabytki i poznawali ich historię. Rozwiązywane na szlaku krzyżówki, rebusy oraz zadania polegające na czytaniu zaszyfrowanych fragmentów powieści dziecięcych, doprowadziły do spotkania w bibliotece i odnalezienia ukrytych książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które warte są przeczytania podczas zbliżających się wakacji. Życzymy wszystkim miłej lektury a zainteresowanych zachęcamy do zabawy - napisania własnych zakończeń znanych Wam powieści.

Małgorzata Chmielewska

Kidos„Ucieczka w dzicz” autorki Erin Hunter to książka trzymająca w napięciu. Przedstawia historie kota domowego imieniem Rdzawy. Kocur od małego podziwiał świat zza okien domostwa właścicieli. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w głąb lasu. Poznaje tam wiele innych kotów, dowiaduje się o czterech klanach, które od wieków mieszkają w lesie i dołącza do jednego z nich, tj. Klanu Pioruna. W nowym domu poznaje wielu przyjaciół, jak i wrogów, przeżywa mnóstwo przygód i odkrywa mroczne sekrety lasu. Nie trzeba być fanem kotów, żeby zakochać się w „Wojownikach”. Książka jest świetna a na moje półce czekają już dwa kolejne tomy.
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Polecam Oliwia Kiedos
Amelia S. zdjęcieMłodzieżowa powieść pod tytułem „The game” autorstwa Lucii Vaccarino i Davide Marosinotto wywarła na mnie ogromne wrażenie. Główna bohaterka, Cece, z przymusem przeprowadza się do swojej matki, z którą nie rozmawiała od wielu lat. Jest ona dla niej kompletnie obcą osobą. 
Denis, jej matka, po rozstaniu z rodziną zamieszkała w miejscu dawno zapomnianym przez Boga, było one jej znane dlatego, że spędziła w nim lata swojego dzieciństwa. Małe miasteczko, w którym każdy się zna jest dość nudne i dla wielu niepozorne, jednak okazuje się, że drzemie w nim koszmar. Dziewczyna zauważa, że zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Dostrzega u wielu osób dziwną bliznę na szyi. Trzynastolatka dowiaduje się o pewnej grze. Uczestnicy słyszą Szept, jakby telepatyczny głos, który zdaje się odgadywać ich myśli. Głos ten wydaje polecenia, niewinne żarty, które kończą się tragedią. Każdego kto nie wykona rozkazu spotyka kara. 
Kim jest tajemniczy Szept i jakie są jego zamiary wobec mieszkańców? Dowiesz się po przeczytaniu książki.
Polecam Amelia Stapowicz
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
czytamy pod chmurka001Przeprowadzona akcja literacka FLASH MOB zwróciła uwagę mieszkańców naszego miasta na ważną rolę książki w życiu człowieka. Czytanie rozbudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa a przede wszystkim pozwala miło spędzić czas. W rolę lektorów wcielili się uczniowie klasy 8c, którzy w sposób sugestywny i ekspresyjny odczytali fragmenty książek, także tych ulubionych, zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na podbudowie utworów dramatycznych, komediowych a także beletrystycznych powstała zupełnie nowa rzeczywistość literacka. 
Zadanie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
Organizatorzy: Małgorzata Chmielewska, Małgorzata Michalczyk