JanekOstatnio przeczytałem książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Hebanowe serce”. Autorka opisuje wydarzenia, podobne do tych, których jesteśmy obecnie świadkami. Bohaterem jest mały chłopiec Omenka, który wraz z mamą musi opuścić swoją wieś i uciekać przed wojną. Podróżują przez Saharę, płyną po Morzu Śródziemnym. Trudną i niebezpieczną drogę umilają Omence ciekawe opowieści jego mamy, na przykład o hipopotamie oraz śpiewane przez nią kołysanki. Jednak wspomnienia mimo to wracają; ukochana wioska, cierpienie, śmierć i głód…Wojna odcisnęła piętno na psychice chłopca. Autorka przekazuje wiadomości z perspektywy dziecka, tak jak ono rozumie to, co wokół niego się dzieje. Droga do wolności jest długa i ciężka. Zostają jednak uratowani. Trafiają do obozu dla uchodźców. Dalsze losy poznasz na kartach książki.
 
Polecam Jan Lesiewicz
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa