Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

baner LO new

szkolny happening  wiatowy dzie bez papierosa 4 20170629 1848525622Czy wiesz, że każdy papieros kosztuje cię lub bliską ci osobę jedenaście minut życia? Osoba paląca żyje średnio 15 lat krócej niż niepaląca. Dym tytoniowy zawiera ponad 6 tysięcy związków chemicznych, z czego co najmniej 90 jest rakotwórczych.  
W dniach 19-20 czerwca w naszej szkole  odbył się happening związany ze Światowym Dniem Bez Papierosa. Na 20-minutowych przerwach uczniowie mogli obserwować doświadczenie uświadamiające ile substancji smolistych znajduje się  w  jednym  wypalonym papierosie, ułożyć puzzle propagujące zdrowy tryb życia, wziąć udział w zabawie sprawnościowej „Sąd nad papierosem” oraz obejrzeć wystawę prac uczniów z klas młodszych - „Moda na niepalenie”.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z balonami, w której można  było  porównać swoją pojemność płuc z pojemnością płuc kolegi lub koleżanki. Głównym celem tego przedsięwzięcia było:
- uświadomienie uczniom, iż palenie papierosów jest jednym z najbardziej niebezpiecznych uzależnień, które zagraża zdrowiu i życiu każdego człowieka,
- powiększenie liczby niepalących poprzez edukację na temat skutków zdrowotnych, ekonomicznych i socjalnych palenia tytoniu,
- tworzenie mody na niepalenie.

Organizatorzy: Dorota Szendlermajer-Grudzińska, Marta Polaszczyk