,,Szkoła Międzypokoleniowa” – zgodnie z zapowiedzią od 21 stycznia 2025r. wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Lipianach rozpoczęli projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji , Ministerstwo Edukacji Narodowej, Minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Spotkania pokoleń w ramach rozwoju umiejętności cyfrowych prowadzone są w formie warsztatów dla seniorów. Spotkania trwają 60 minut i odbywają się w każdą środę (z przerwą na ferie). Celem zajęć jest bezpieczne korzystanie z internetu i kształtowanie kompetencji cyfrowych. Co więcej, zajęcia są doskonałą okazją, aby młodzież rozwinęła kompetencje miękkie , w tym umiejętności interpersonalne, które będą przydatne nie tylko w pracy z seniorami, ale również w życiu codziennym i przyszłej karierze zawodowej.
Zanim współpraca młodszego i starszego pokolenia rozpoczęła się na dobre wolontariusze odbyli obowiązkowe warsztaty wstępne przygotowujące ich do pracy z osobami starszymi. Podczas pracy w grupach wykorzystując metodę SWOT ocenili i przeanalizowali mocne i słabe strony przedsięwzięcia. Opracowali logo warsztatów, plakaty i ulotki informacyjne, które rozpowszechniali wśród mieszkańców Lipian. Na warsztatach przeszli szereg ćwiczeń, które zwróciły ich uwagę na różnice w korzystaniu z technologii między starszymi a młodszymi. Odgrywali scenki i odbyli rozmowy symulowane, mające uwrażliwić ich na potrzeby gości. Na koniec wypisali wnioski i opracowali wskazówki do pracy z seniorami, w których dominowało słowo: życzliwość, cierpliwość i empatia.
Teraz wszystkie spostrzeżenia będą mogli wdrożyć w życie podczas spotkań z uczestnikami warsztatów, o czym informować będą na bieżąco na stronie szkoły.