Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

szekspir w lipianach 3 20170531 1601926170

Od 22 do 26 maja w Zespole Szkół w Lipianach odbywał się Tydzień Szekspirowski. Zapoczątkowały go gorączkowe przygotowania uczniów, którzy w ramach lekcji tworzyli plakaty w języku polskim, angielskim i niemieckim, poznając tym samym sylwetkę dramaturga. W głównym korytarzu szkoły pojawiły się cytaty z różnych dzieł Szekspira, a ściany przyozdobiły rycerskie dekoracje.
Obchody Tygodnia Szekspirowskiego rozpoczęły się od prezentacji znanych bohaterów dramatów pisarza. Pojawili się: Romeo (Przemysław Janus), Julia (Julia Kuczyńska/ Wiktoria Wilk), Hamlet (Filip Łukowski), Ofelia (Alicja Grudzińska), Makbet (Kacper Stawicki), Lady Makbet (Amelia Pytel), wiedźmy z „Makbeta”( Karolina Rębacz, Marcelina Pietrzak, Magdalena Wróbel), a także sam William Szekspir (Daniel Sześciel) w towarzystwie królowej Elżbiety I (Inez Szachnitowska). Niepowtarzalną atmosferę udało się stworzyć dzięki strojom wypożyczonym z Opery na Zamku w Szczecinie. Podczas całego tygodnia młodzi aktorzy pojawili się także w rynku miasta, gdzie wspólnie z licealistami przeprowadzili sondę uliczną wśród mieszkańców na temat znajomości największych dzieł Szekspira. Nie zabrało również słynnej sceny balkonowej z „Romea i Julii” oraz jej współczesnej wersji, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Aby podkreślić charakter epoki uczniowie wzięli też udział w balu u Kapuletów i wspólnie zatańczyli manueta oraz wybrali najpiękniejsze stroje z czasów Szekspira.
W trakcie tygodnia odbyły się warsztaty decoupage i warsztaty zdobienia masek teatralnych. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w quizach i zagadkach z nagrodami oraz wziąć udział w konkursach. W czwartek 25 maja odbył się powiatowy konkurs „Szekspiriada” na temat znajomości utworu „Romeo i Julia” oraz życiorysu Williama Szekspira, nad którym patronat honorowy objął Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych z Lipian, Kozielic, Bielic i Społecznego Gimnazjum w Pyrzycach. Miejsce I zajęła uczennica Publicznego Gimnazjum w Bielicach-Marta Gidyńska, II miejsce zdobyła- uczennica Gimnazjum Społecznego w Pyrzycach- Oliwia Osipowicz, miejsce III zajął Kacper Stawicki- uczeń Zespołu Szkół w Lipianach. Rozstrzygnięto również powiatowy konkurs plastyczny „Twórczość Szekspira pędzlem malowana” oraz szkolny konkurs na najpiękniejszą maskę teatralną i karnawałową. Podsumowaniem całego tygodnia była scenka przygotowana przez uczniów klasy VI, w której przedstawili oni walkę miedzy rodami Kapuletów i Montekich. Imprezę zakończył wspólny taniec na placu apelowym szkoły.
„Tydzień Szespirowski” został zorganizowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Moja Młodość” oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Lipianach dzięki wsparciu: Starosty Pyrzyckiego Stanisława Stępnia, Burmistrza Lipian Krzysztofa Boguszewskiego, Dyrektora Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipianach pani Marioli Dębeckiej, Dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie pana Jacka Jekiela, pani Doroty Tolko, pana Damiana Czaka, pana Mariusza Szpakowskiego, pana Marka Boguszewskiego. Przedsięwzięcie zrealizował zespół w składzie: Aleksandra Przybylska, Anna Czak, Marta Szpakowska, Joanna Sulżyc, Klaudia Szczepkowska, Julita Herezo, Marzena Tomczak, Ewa Sulżyc, Aleksandra Kowalska, Dariusz Chrobrowski. Serdecznie dziękujemy!

Aleksandra Przybylska