21. 03. 2021 obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w pierwszy dzień wiosny – 21 marca. Ta data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi przyczynę tego syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma na celu zmienić myślenie na temat osób z Zespołem Downa.

Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Symbolizują różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z trisomią 21. Tak samo jak my uczą się, pracują, marzą i kochają. Różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy chromosom…

W naszej szkole uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się do akcji. Jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli kolorowe skarpetki „nie do pary” i umieści zdjęcie pod wydarzeniem na Facebooku Zespołu Szkół w Lipianach.

W związku z wydarzeniem został zorganizowany konkurs na projekt skarpetek „nie do pary”.

Na konkurs wpłynęło 45 pracy wykonanych różna techniką.

Sponsorami głównych nagród w konkursie były firmy:

JOYO YOYO i Fajne Mordziule „Fajne Skarpety”

Nagrodzone projekty wykonali:

Zuzanna Łojko

GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!!

Monika Bejuk

SPONSORZY NAGRÓD GŁÓWNYCH (.pdf)