deszczowka 213 czerwca odbyła się wyjątkowa prelekcja dla uczniów koła przyrodniczego klas I -III przygotowana przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Lipianach. Tematem spotkania było „Wykorzystanie cyklu obiegu wody czystej – deszczówki w środowisku, do ponownego jej wykorzystania”, a prelegentem była pani Paulina Pińska, która odpowiedziała dzieciom na pytania:
### Co to jest retencja wody? Retencja wody to proces, w którym woda jest zatrzymywana na dłużej w jednym miejscu, co pozwala lepiej zarządzać jej zasobami. Dzięki retencji mamy dostęp do wody nawet w czasie suszy, a także chronimy się przed powodziami.
### Dlaczego retencja wody jest ważna? Podczas prelekcji pani Paulina Pińska tłumaczyła dzieciom, że retencja wody: - Pomaga roślinom rosnąć, ponieważ mają więcej wody do picia. - Chroni przed powodziami, gdyż woda nie spływa zbyt szybko do rzek. - Zapewnia wodę podczas suchych dni, kiedy deszcz nie pada.
### Jak zatrzymywać wodę? Dzieci dowiedziały się również, jak możemy zatrzymywać wodę: - Budując specjalne zbiorniki wodne. - Sadzając drzewa i kwiaty, które pomagają zatrzymywać wodę w glebie. - Tworząc ogrody deszczowe, gdzie woda może wsiąkać w ziemię.
### Co mogą zrobić dzieci? Podczas spotkania uczniowie nauczyły się, że mogą również przyczynić się do retencji wody poprzez: - Podlewanie roślin w swoich ogródkach. - Oszczędzanie wody, np. zakręcając kran podczas mycia zębów. - Dbanie o czystość w swoim otoczeniu, bo czysta ziemia lepiej zatrzymuje wodę.
### Zabawa i nauka. Na zakończenie prelekcji dzieci wykonały karty pracy sprawdzające zrozumienie tematu.
Dzięki takim prelekcjom najmłodsi uczą się, jak ważna jest ochrona środowiska i dbanie o wodę, która jest niezbędna do życia dla nas wszystkich.

deszczowka 1