W związku z  rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 coraz więcej osób zostaje objętych kwarantanną. Izolacja domowa jest  dodatkowym źródłem stresu jaki Nas teraz dotyka, formą izolacji społecznej, której towarzyszy lęk o własne zdrowie oraz zdrowie najbliższych. Dodatkowo budzi w nas strach przed stygmatyzowaniem i odrzuceniem. Jest to niewątpliwie trudna sytuacja,  lecz nie należy zapominać, że ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Bardzo ważne jest, aby jej bezwzględnie przestrzegać dla dobra ogółu. Jednak kwarantanna wcale nie musi kojarzyć się negatywnie. Jest wiele sposobów aby wykorzystać ten czas efektywnie. Zastanawiasz się co robić w czasie „przymusowych wakacji”?
Oto kilka pomysłów:
  1. Działaj! Zrób to na co nigdy nie miałeś czasu, np. porządki w szafach, generalne sprzątanie pokoju, uzupełnienie albumów rodzinnych, nadrabianie zaległości, które masz w szkole (pisanie wypracowań, powtórki przed egzaminem, czytanie lektur szkolnych).
  2. Zadbaj o swój spokój wewnętrzny i rozwój intelektualny. Czytaj książki, układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki i sudoku lub naucz się czegoś nowego – zapisz się na interesujący kurs on-line. Jeśli mieszkasz z babcią – poproś ją o szkolenie z szydełkowania lub szycia na maszynie. :)
  3. Zadbaj o formę w czterech ścianach, uprawiaj jogę lub wykonuj proste ćwiczenia takie jak przysiady, skłony, bieg w miejscu, podskoki czy brzuszki. Możesz wykorzystać również treningi fitness prowadzone przez trenerów za pośrednictwem Internetu.
  4. Utrzymuj kontakt z rodziną i bliskimi, odnawiaj stare znajomości, np. za pomocą Internetu lub telefonu. Człowiek jest osobą społeczną, dlatego ważne jest aby funkcjonował wśród innych i mógł dzielić się z nimi swoimi myślami oraz emocjami. Wsparcie społeczne jest silnym fundamentem w pokonywaniu trudności.
  5. Skup się na pogłębianiu relacji rodzinnych. Kiedy wszystko wróci do normy, każdy znowu pójdzie własną drogą, podążając za własnymi obowiązkami i aspiracjami. Czas, który teraz dostajemy można potraktować jako prezent od losu, kiedy nareszcie nigdzie się nie spieszymy, możemy po prostu porozmawiać, pośmiać się czy pograć w gry.
  6. Eksperymentuj w kuchni, testuj nowe przepisy, próbuj nowych smaków, zachęcaj rodzinę do wspólnego gotowania. Być może uda Ci się podnieść swoje zdolności kulinarne, a nawet jeśli nie - to przynajmniej nie będziesz głodny!
  7. Pozwól sobie na chwilę autorefleksji. Zastanów się nad własnym życiem, relacjami społecznymi, nauką. Podsumuj dotychczasowe osiągnięcia i wypracuj nowe cele, do jakich teraz będziesz dążył. Być może dzięki pandemii przewartościujesz swoje priorytety już na całe życie lub odkryjesz dalszą ścieżkę kształcenia.
Powodzenia w realizowaniu planów w czasie kwarantanny. Pamiętaj, podczas kwarantanny zostań w domu!
Wszystko będzie dobrze! :)
Renata Rostkowska
Psycholog szkolny