Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

 

projekt comenius active 3 20150525 1165974210Projekt Comenius ACTIVE realizowany w Liceum Ogólnokształcącym w Lipianach dobiega końca i w związku z tym w dniach 15-21 maja odbyła się ostatnia wizyta robocza. Nasza szkoła jest międzynarodowym koordynatorem tego projektu i dlatego podsumowujące spotkanie zorganizowane zostało tutaj, w naszym małym, lecz pięknym mieście. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Bułgarii, Chorwacji, Francji (Reunion), Włoch, Rumunii i Turcji – w sumie 48 osób. Spotkanie to miało na celu pokazanie rezultatów projektu, który koncentrował się na kształtowaniu umiętności niezbędnych młodym ludziom wkraczającycm na lokalny i miedzynarodowy rynek pracy. Działania projektowe pozwoliły uczestnikom na poznanie właściwych zachowań  w miejscu pracy, rozwijanie umiejętności językowych i interpersonalnych oraz poznanie obcych kultur. Kolejnym celem wizyty było promowanie naszej szkoły, miasta i regionu oraz rozpowszechnianie idei projektu wśród społeczności lokalnej.
Podczas spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczniowie przygotowali scenki prezentujące rożne sytuacje zawodowe. Burmistrz Miasta, Pan Krzysztof Boguszewski ugościł uczestników pysznymi pierogami, a w trakcie poczęstunku odbyła się kurtuazyjna wymiana prezentów. Goście poznali również różne aspekty polskiej kultury, sztuki i historii poprzez wycieczki krajoznawcze do Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów i Poznania. Jeden dzień został poświęcony zajęciom sportowym, rekreacyjnym i integracyjnym. Ta część wizyty odbyła się na boisku Orlik oraz na Przystani Żeglarskiej „Wądół”. Wielki finał zaplanowano na 20 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. To niesamowite wydarzenie składało się z dwóch części – prezentacji kulturowych krajów partnerskich i przedstawienia na temat komunikacji pozawerbalnej w miejscu pracy. Goście spróbowali też dań kuchni polskiej przygotowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół.
Szkolnym i międzynarodowym koordynatorem projektu jest Magdalena Dębecka, w zespole nauczycielskim kierującym tym przedsięwzięciem są: Marta Szpakowska, Marta Malanowska, Beata Kaniewska, Anna Czak i Aleksandra Kowalska. Planowaniem budżetu i kontrolą księgową zajmuje się Katarzyna Ziółkowska. Uczniowie, którzy przez dwa lata pracowali w projekcie, a podczas ostatniego spotkania gościli uczestników w swoich domach to: Ignacy Sulżyc, Wojciech Wereśniak, Jacqueline Woroniec, Przemysław Krężel, Natalia Demnyk, Ewa Sajewska, Paulina Dymkowska, Kamil Żarów, Dżesika Gieniec, Alicja Polaszczyk, Klaudia Bukowiec, Jakub Duda, Jagoda Skrzypczak, Daniel Silicki i Bartosz Szondelmajer.
Spotkanie robocze w Lipianach było stuprocentowym sukcesem, a jego najważniejszym osiągnięciem jest to, że uczestnicy z krajów partnerskich w pełni docenili nasze lipiańskie i polskie atuty – piękne krajobrazy, wysoki poziom edukacji oraz gościnność. Dziękujemy mieszkańcom Lipian za ciepłe i przyjazne przyjęcie naszych gości.

button galeria

20150216 172355 20150216 172704

20150216 180517 20150216 180550

W lutym 2015 r. odbyły się warsztaty dla uczniów LO biorących udział w projekcie Comenius. Oba szkolenia przeprowadziła doskonale przyjęta przez młodzież Małgorzata Gwiazda - Elmerych.
Uczniowie w czasie pierwszego warsztatu szukali odpowiedzi na pytanie: Co pobudza Twoją kreatywność? Oprócz teorii przedstawionej przez trenerkę musieli zmierzyć się z licznymi i różnorodnymi ćwiczeniami np.: pudełko - co jest w środku?, zagadka z Mery, budowa gadżetu dla zespołu kosmonautów z Apollo 13. Trzygodzinnej pracy twórczej towarzyszyło wiele śmiechu i zabawy.
Tematem drugich warsztatów było radzenie sobie ze stresem. Uczniowie poznali mechanizmy i objawy stresu oraz zdiagnozowali największe stresory w swoim codziennym życiu. Uczyli się, jakimi sposobami można sobie radzić z napięciem np.: asertywność - komunikat ,, ja”, wizualizacja, kształtowanie postawy zadaniowej wobec problemów, itp.
Zajęcia przyniosły młodzieży wiele cennej wiedzy, doświadczeń i przemyśleń, z których będą bez wątpienia korzystać w przyszłości. Szczególne podziękowania dla trenerki, za stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie szkoleń oraz comeniusowej grupy - udowodniliście po raz kolejny, że jesteście wyjątkowi.

spotkanie robocze reunion

(kliknij na obrazek, aby pobrać prezentację .pdf)

spotkanie robocze chorwacja

(kliknij na obrazek, aby pobrać prezentację .pdf)

spotkanie robocze wlochy

(kliknij na obrazek, aby pobrać prezentację .pdf)

prezentacja szkola

(kliknij na obraz, aby pobrać prezentację)

komunikacja niewerbalna(kliknij na obrazek, aby pobrać prezentację)