Rodzice są jak ogrodnicy...
,,Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona. Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać, co z każdego nasionka wyrośnie i instrukcji, jak się o to nasionko troszczyć. Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze co popadnie. Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko, to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb. Ale może się okazać, że zasadzili bratek. I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb. A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka. Wyhoduje coś bardzo nieszczęśliwego. I skrzywdzi to nasionko. Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany.’’
W. Eichelberg

Tak trudno zobaczyć to co najważniejsze. Pośpiech, natłok zdarzeń, wygórowane wymagania, ogrom pracy i obowiązków, trudnych emocjonalnie sytuacji powodują, że często umyka nam to, co najistotniejsze w kontekście naszych dzieci. Zróbmy wszystko, aby znaleźć czas na bycie razem, rozmowę, zrobienie czegoś wspólnie- w niewirtualnym świecie. Odkryjmy i pielęgnujmy w naszych dzieciach ich talenty, wyjątkowe cechy, dziecięcą wrażliwość, kreatywność, wewnętrzne dobro. Bądźmy ,,dobrymi ogrodnikami’’. Czasami trudno określić dlaczego nie jest tak dobrze jak tego byśmy oczekiwali. Pomimo starań, wysiłków i pracy efekty nie są zadawalające. Pamiętajmy, że można się poradzić, otrzymać podpowiedź, wsparcie, bo nie wszystko musimy wiedzieć i umieć. W razie potrzeby zespół z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej zaprasza Państwa do współpracy.

Zachęcam do obejrzenia filmu animowanego, który ciekawie ukazuje relacje rodzica z dzieckiem:

obraz 2023 03 25 190834723

klkiknij na obrazek, aby odtworzyć film lub na poniższy link

pedagog specjalny