SKUTECZNA KOMUNIKACJA W TRZECH KROKACH

Komunikacja werbalna odgrywa ważną rolę w kontaktach społecznych. Dzięki niej możemy poznawać otaczający nas świat, zdobywać informacje czy wyrażać własne myśli, uczucia i pragnienia. Gdy nawiązujemy kontakt z innymi ludźmi, który przebiega w sympatycznej atmosferze, nasz mózg wydziela oksytocynę. Ten neurotransmiter działa w ten sposób, że obniża nasz niepokój i stres oraz daje poczucie szczęścia i zwiększa naszą empatię.  Komunikacja stanowi podstawę naszego funkcjonowania w życiu społecznym, dlatego tak istotne jest, by była ona skuteczna.

Skuteczna komunikacja zaczyna się od słuchania siebie nawzajem. Poza tym bardzo ważne jest aby podczas rozmowy:

  • Utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy,
  • Nie korzystać z telefonu, nie sprawdzać godziny na zegarku,
  • Aktywnie słuchać i reagować na rozmówcę np. „aha”, „to interesujące”, „rozumiem”
  • Jeśli pogubisz się w wypowiedzi lub nie jesteś pewien przekazu dopytaj np.” Co masz na myśli? „Co według Ciebie mogło to znaczyć?”, „Jeśli dobrze rozumiem to…”

Niekiedy jednak słowa lub postawa drugiego człowieka bywają dla nas niemiłe, krzywdzące lub agresywne. Wtedy często nasze wypowiedzi są przepełnione trudnymi i nieprzyjemnymi dla nas emocjami. Bywają krzywdzące, ponieważ staramy się dać upust silnym odczuciom. Mówimy: „Ty jesteś arogancki”, „Jesteś bezmyślna”, co stanowi niesympatyczną ocenę. Wtedy warto skorzystać z metody FUO.

FAKTY – opisz konkretnie sytuację / zachowanie, które jest przedmiotem nieprzyjemnej sytuacji

UCZUCIA – wyraź swoje emocje

OCZEKIWANIA – powiedź na co liczysz w związku z zaistniałą sytuacją

Przykłady:

Zniszczyłaś moją pracę na technikę. (= fakt) Czuję złość i bezsilność. (= uczucia) Pomóż mi zrobić nową. (=oczekiwania)

Nie schowałeś naczyń do zmywarki. Denerwuję się kiedy wracając do domu w kuchni jest bałagan. Proszę byś teraz to zrobił. (Widzicie różnicę? Zamiast krzyczeć „Jesteś bałaganiarzem”, załatwiamy sprawę inaczej). Dzięki zastosowaniu takiego schematu wyrażamy swoje myśli i uczucia, nie krzywdząc innych, a także mogąc osiągnąć swoje cele.

Warto rozmawiać. W każdej sytuacji.  Dzielenie się naszymi przeżyciami z innymi ludźmi pozwala poczuć się lepiej, rozwiązać spór, spojrzeć na problem z innej strony lub cieszyć się swoim szczęściem z innymi.