Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

 

100 rocznica odzyskania niepodlegoci przez polsk 12 20181118 16752809079 listopada odbyło się podsumowanie roku dla niepodległej. Tego dnia, w naszej szkole odbył się finał Konkursu Historycznego o tytuł „Mistrz Niepodległej”. W bibliotece szkolnej odbyła się debata oxfordzka „Patriotyzm wczoraj i dziś”, w której uczestniczył kombatant pan Eugeniusz Mazur. Na terenie całej szkoły miała miejsce „Historyczna Gra Szkolna”, a na małej sali gimnastycznej uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w konkursie „Kocham Cię Polsko”.
O godz. 10 rozpoczął się uroczysty apel, na którym został odsłonięty mural z napisem ”Wieczna chwała bohaterom walki z zaborcami o odzyskanie niepodległości Polski”. Następnie wszyscy uczniowie ustawili się w pary i w takt poloneza dostojnym krokiem przeszli ulicami naszego miasta pod ratusz. Tam dokładnie o godz. 11.11 cała szkoła włączyła się w akcję organizowaną przez MEN i wszyscy uczniowie razem odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu narodowego. Następnie w górę wypuszczono kilkadziesiąt gołębi jako symbol pokoju. Później głos zabrał pan Burmistrz Krzysztof Boguszewski i pani Dyrektor Zespołu Szkół Dorota Chrobrowska. Na końcu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod obeliskiem Józefa Piłsudzkiego. Po uroczystościach na placu ponownie wszyscy uczniowie ustawili się w pary i krokiem poloneza powrócili do szkoły.
Przez cały miesiąc październik trwały różnego rodzaju konkursy i akcje promujące 100 rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień 9 listopada był finałem i podsumowaniem tych wydarzeń. O 13.00 odbył się apel, na którym wręczono nagrody:
● w konkursie Historycznym I mc i tytuł „Mistrz Niepodległej” zdobył Dawid Kościelny uczeń klasy 3B gimnazjum, II mc Nikodem Feist, uczeń klasy 7b SP i III mc Jakub Wiechciński z klasy 4 c,
● w Historycznej Grze Szkolnej zwyciężyła klasa 5a, II mc klasa 7b, III mc klasa 6a,
● w konkursie na najpiękniej udekorowaną w biało-czerwone barwy klasopracownię wygrała: na poziomie klas edukacji wczesnoszkolnej klasa  3a,  wśród klas 4-6, klasa 4d, zaś w klasach starszych zwyciężyła 8c,
● w konkursie na okolicznościową pocztówkę z Lipian zwyciężył Jakub Olkowicz z klasy 8c,
● w konkursie Piosenki Patriotycznej I mc egzekwo zajęły Kinga Polaszczyk z 5c i Aurelia Pytel z 6b,
● ponadto odbył się  konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna”.