Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

 

dzie autyzmu 4 20180425 1055620479We wtorek 24 kwietnia 2018 roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Autyzmu. Jest to zagadnienie coraz bardziej aktualne ze względu na rosnącą skalę problemu. Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształca pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się.
    Aby zamanifestować swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, ich rodzinami i terapeutami uczniowie naszej szkoły w tym dniu ubrali się na niebiesko- jest to kolor miesiąca autyzmu. Szczególne uznanie należy się dzieciom z grup zerówkowych i nauczania wczesnoszkolnego. Uwierzcie  -  było niebiesko! Na terenie szkoły umieszczone zostały informacje, rozdawane były ulotki  i plakietki dla uczniów i nauczycieli. W czasie przerw śródlekcyjnych dzieci obejrzały filmy przedstawiające życie osób autystycznych. Przeprowadzono również  kilka doświadczeń, które miały na celu uświadomienie jak odbierany jest świat przez osoby autystyczne. Ogromne zainteresowanie, niesamowite skupienie uwagi i podejście do tak ważnego tematu bardzo mile nas zaskoczyło. Uczniowie jesteśmy z Was dumni! Obiecujemy, że Dzień Autyzmu wejdzie do naszego szkolnego kalendarza na stałe.

Marta Malanowska / Monika Bejuk