Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

 

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.

Słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie. Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a 2,6 miliarda ludzi żyje w złych warunkach sanitarnych. Cierpią głównie mieszkańcy Afryki i Azji. Co roku ponad milion dzieci umiera.

Amerykanin zużywa dziennie średnio 500 litrów wody, a Polak - 190. Przeciętny Afrykanin ma do swojej dyspozycji jedynie 47 litrów wody dziennie, a najbiedniejsi mieszkańcy krajów rozwijających się często jedynie 5-10 litrów. To tyle, ile zużywamy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę.

A ILE WODY TY ZUŻYWASZ W CIĄGU DOBY?

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w przedsięwzięciu mającym na celu oszacowanie ilości wody zużywanej przez siebie w ciągu doby.

Wybierz jeden dzień w tygodniu (najlepiej taki, gdy nie idziesz do szkoły: sobota lub niedziela) i badaj, ile wody na co zużyłeś. Zachęć rodziców do pomocy, jeśli masz trudności z oszacowaniem ilości wody. Monitoring poboru wody zapisuj w formie tabeli.

Data…………………,          klasa ………………….

godzina

Cel, na który zużyłeś wodę

Ilość zużytej wody

     
     
     

Wyniki badania proszę dostarczyć do dnia 15 marca 2015r.

Szczegóły u pani Renaty Łukowskiej i pani Marzeny Tomczak