Portal informacyjny Zespołu Szkół w Lipianach

Blue Flower

 

DSC03154Wakacje to czas zabawy i wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach oraz wczasach rodzinnych. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
W naszej szkole odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „I ty możesz uratować komuś życie.” Dzieci w trakcie zajęć poznają podstawowe czynności ratujące życie; począwszy od oceny bezpieczeństwa własnego i osoby poszkodowanej, uczniowie uczą się jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe, jak właściwie ocenić przytomność i oddech osoby potrzebującej pomocy, kończąc na ćwiczeniach praktycznych uczących prawidłowego wykonania ucisków klatki piersiowej i oddechów ratunkowych. Dzieci na zajęciach poznają numery ratunkowe i uczą się jak i kiedy wzywać pomoc oraz w jaki sposób rozmawiać z dyspozytorem. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w zajęciach i radzą sobie doskonale ćwicząc resuscytację krążeniowo- oddechową na fantomach. Dzięki zajęciom dzieci wiedzą jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy i zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach. Zajęcia z dziećmi w oddziałach przedszkolnych oraz w klasach nauczania wczesnoszkolnego, jak również z uczniami w klasach SP prowadzą nauczyciele przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, pani Joanna Sulżyc i p. Marta Malanowska.

 

DSC03150