biegi016E55A9B42 461C B3C9 0160 EA81F0DCFE45W 2019 roku przypada jubileusz 100-lecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest to doskonały czas na organizację cyklu imprez uświetniających tę rocznicę. Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach również włączył się do obchodów, organizując Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe, 24 września 2019 r. w Lipianach. Honorowy patronat nad imprezą objął Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego  Stanisław Wziątek, fundując dla najlepszych szkół pamiątkowe statuetki. Zawody otworzył Burmistrz Lipian Bartłomiej Królikowski.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że tu zaczynała karierę nasza olimpijka Sofia Ennaoui, pochodząca właśnie z Lipian. Swoją obecnością zaszczycili nas również dyrektor ZS w Lipianach Dorota Chrobrowska i dyrektor MGOK Marcin Hippmann. Zaproszenie przyjęli dawni sportowcy i działacze sportu lipiańskiego, a wśród nich m.in. August Kimbar, Henryk Dawczyk, Walenty Siemaszko i Zygmunt Ziajka. Do Lipian przyjechali również członkowie Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka: Izabela i Jerzy Goclikowie, Barbara Sokołowska i Józef Czaboćko. Dyrektor PMOS zapoznał biegaczy z regulaminem zawodów i przebiegiem tras, informując o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz właściwego porządku na terenie przyległym do jeziora Wądół i Półwyspu Storczyków.

Finał Sztafetowych Biegów Przełajowych odbywający się w Lipianach to największa masowa impreza sportu szkolnego ujęta w kalendarzu pyrzyckiego PMOS. W 6 biegach wzięło udział ponad 300 biegaczy ze wszystkich 6 gmin powiatu pyrzyckiego. Te liczby obrazują jaki jest zasięg i rozmach imprezy. Organizatorzy, jak co roku, zadbali o biegających. Po biegach każdy mógł posilić się pyszną grochówką i wypić sok lub herbatę.

Honorowym starterem pierwszego biegu był Andrzej Szelążek, dyrektor regionalnych Lasów Państwowych, bo tuż obok tras biegowych odbywała się akcja „Jedno dziecko – jedno drzewo”.

Największą frekwencję zanotowano w Igrzyskach Dzieci (rocznik 2007 i młodsi) dziewcząt i chłopców – 180 osób, Igrzyska Młodzieży Szkolnej (rocznik 2005-2006) – 80 osób, Licealiada (2000 i młodsi) – 50 osób. Najważniejszym przesłaniem zawodów było uczczenie  100-lecia PKOl i przełamywanie własnych słabości na rzecz swojej drużyny, której nierozerwalnym ogniwem był każdy biegacz.

PMOS pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu mistrzostw, a w szczególności burmistrzowi Lipian Bartłomiejowi Królikowskiemu, dyrektorowi ZS w Lipianach Dorocie Chrobrowskiej, dyrektorowi MGOK Marcinowi Hippmannowi, nauczycielom w – f: Arturowi Lipskiemu, Krzysztofowi Trojanowskiemu i Przemysławowi Mierzwie oraz paniom, które przygotowywały ciepły posiłek.

Przy wręczeniu nagród burmistrz Bartłomiej Królikowski zaprosił za rok na kolejną edycję biegów. Po zawodach każdy mógł obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Sofii Ennaoui.

Wyniki końcowe:

Igrzyska Dzieci