biegi przelajowe 20200446BD4FC4D 12CB 8BD9 CBD2 19A882AA678EW środę 30 września 2020 r. w Lipianach odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe, mające rangę mistrzostw powiatu pyrzyckiego. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych  biegali na trasach przy jeziorze Wądół i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipianach. Doskonale przygotowane trasy biegowe to zasługa Krzysztofa Trojanowskiego, Artura Lipskiego i Przemysława Mierzwy – nauczycieli w-f w Lipianach.  Zawody przebiegały z zachowaniem wszystkich obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Program minutowy był tak ułożony aby uczniowie podstawówek i szkół średnich nie mieli ze sobą styczności, zawodnicy oczekiwali na start w specjalnych boksach, oddzielających szkoły.

Pałeczki sztafetowe po każdym biegu były dezynfekowane, a posiłki młodzież jadła przy stołach przypisanych do swojej szkoły i ustawionych na świeżym powietrzu z zachowaniem dystansu społecznego. Toalety były na bieżąco odkażane, a uczestnicy zawodów wchodzący do budynku zakładali maseczki.

Zawody otworzył  burmistrz Lipian Bartłomiej Królikowski, uczulając na zachowanie wszelkich zasad ustalonych przez organizatorów. Podziękował za przybycie licznych reprezentacji szkół ze wszystkich 6 gmin powiatu pyrzyckiego. Dodatkową atrakcję zapewniła biegającym Epidemia Sportu na czele z Krzysztofem Czarnotą, ustawiając na linii startu i mety okazałą bramę startową, a na pałeczkach sztafetowych członkowie Epidemii Sportu nakleili chipy, pozwalające na elektroniczny pomiar czasu wszystkich biegaczy. Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy bardzo dziękuje za tak cenną inicjatywę zaoferowaną zupełnie za darmo. Liczymy na dalszą współpracę z tym lipiańskim stowarzyszeniem. Stowarzyszenie Ratownictwa Powiatu Pyrzyckiego zabezpieczało imprezę od strony medycznej, pomagając kilka razy „postawić na nogi” biegaczy, którym „odcięło prąd”. Ratownikom również serdecznie dziękujemy za wydatną pomoc.

Przepyszną grochówkę (jak co roku) ugotowały zaprzyjaźnione już z tą imprezą panie Katarzyna Ulanowska i Beata Czarniewska. Nie zabrakło cieplej herbaty dla spragnionych sportowców. Obu paniom dyrektor PMOS nisko się kłania i nie wyobraża sobie żeby za rok zabrakło tej „magicznej strawy”. Słowa podziękowania należą się również dyrektorowi MGOK Marcinowi Hippmannowi i jego pracownikom za użyczenie obiektu Ośrodka Kultury i terenów jemu przyległych oraz obsługę techniczną zawodów.

Teraz czas przejść do sedna imprezy czyli biegów. Ze względów sanitarnych organizatorzy zmniejszyli liczbę osób w sztafecie z 10 do 6. Jako pierwsze rozpoczęły dziewczęta rocznik 2008 i młodsze. Na starcie stanęło 9 reprezentacji. Od samego początku prowadzenie objęły podopieczne Wojciecha Piwowarczyka SP z OI w Pyrzycach i nie oddały go do mety. Identyczny scenariusz miał miejsce w biegu chłopców 2008 i młodsi . Na mecie chłopcy z SP z OI uzyskali kilkusetmetrową przewagę. Ci zawodnicy również wyszli spod ręki pana Wojtka. Gołym okiem było widać, że zarówno dziewczęta jak i chłopcy systematycznie trenują bieganie, a grupa trenera Piwowarczyka liczy kilkadziesiąt osób. Tak trzymać!

Jakby tego było mało w sztafecie dziewcząt i chłopców rocznik 2006-07 zwyciężyli uczniowie szkoły podstawowej z ul. Poznańskiej. Takiego wyczynu historia biegów przełajowych nie pamięta. Drugim opiekunem zwycięzców była Agnieszka Bil. Gratulacje dla całej ekipy. Później na starcie ustawiły się dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych. Po zaciętych biegach triumfowały biegaczki z ZS nr 1 w Pyrzycach podopieczne Macieja Palczyńskiego, któremu pomagała Jessica Kostecka. Chłopcy z tej samej szkoły nie chcieli być gorsi i w przekonywującym stylu odnieśli zwycięstwo, z którego bardzo cieszył się ich nauczyciel Dariusz Jagiełło.

Wyniki:

VIII m NSP Przelewice         opiekun Michał Świerszcz

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Dziewczęta:

I m SP z OI Pyrzyce                          opiekun Wojciech Piwowarczyk, Agnieszka Bil

II  m SP Kozielice                             opiekun Anna Pocuraj, Jessica Kostecka

III m NSP Przelewice                        opiekun Michał Świerszcz

IV m SP Bielice                                 opiekun Leszek Domszy

V m ZS Lipiany                                 opiekun Rajmund Sulżyc

VI m SP Brzesko                               opiekun Wojciech Zalewski

VII m SP Warnice                             opiekun Tomasz Pieńkowski

VIII m SP Mielęcin                           opiekun Edyta Antosik