projekt comenius active 3 20150525 1165974210Projekt Comenius ACTIVE realizowany w Liceum Ogólnokształcącym w Lipianach dobiega końca i w związku z tym w dniach 15-21 maja odbyła się ostatnia wizyta robocza. Nasza szkoła jest międzynarodowym koordynatorem tego projektu i dlatego podsumowujące spotkanie zorganizowane zostało tutaj, w naszym małym, lecz pięknym mieście. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Bułgarii, Chorwacji, Francji (Reunion), Włoch, Rumunii i Turcji – w sumie 48 osób. Spotkanie to miało na celu pokazanie rezultatów projektu, który koncentrował się na kształtowaniu umiętności niezbędnych młodym ludziom wkraczającycm na lokalny i miedzynarodowy rynek pracy. Działania projektowe pozwoliły uczestnikom na poznanie właściwych zachowań  w miejscu pracy, rozwijanie umiejętności językowych i interpersonalnych oraz poznanie obcych kultur. Kolejnym celem wizyty było promowanie naszej szkoły, miasta i regionu oraz rozpowszechnianie idei projektu wśród społeczności lokalnej.
Podczas spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczniowie przygotowali scenki prezentujące rożne sytuacje zawodowe. Burmistrz Miasta, Pan Krzysztof Boguszewski ugościł uczestników pysznymi pierogami, a w trakcie poczęstunku odbyła się kurtuazyjna wymiana prezentów. Goście poznali również różne aspekty polskiej kultury, sztuki i historii poprzez wycieczki krajoznawcze do Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów i Poznania. Jeden dzień został poświęcony zajęciom sportowym, rekreacyjnym i integracyjnym. Ta część wizyty odbyła się na boisku Orlik oraz na Przystani Żeglarskiej „Wądół”. Wielki finał zaplanowano na 20 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. To niesamowite wydarzenie składało się z dwóch części – prezentacji kulturowych krajów partnerskich i przedstawienia na temat komunikacji pozawerbalnej w miejscu pracy. Goście spróbowali też dań kuchni polskiej przygotowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół.
Szkolnym i międzynarodowym koordynatorem projektu jest Magdalena Dębecka, w zespole nauczycielskim kierującym tym przedsięwzięciem są: Marta Szpakowska, Marta Malanowska, Beata Kaniewska, Anna Czak i Aleksandra Kowalska. Planowaniem budżetu i kontrolą księgową zajmuje się Katarzyna Ziółkowska. Uczniowie, którzy przez dwa lata pracowali w projekcie, a podczas ostatniego spotkania gościli uczestników w swoich domach to: Ignacy Sulżyc, Wojciech Wereśniak, Jacqueline Woroniec, Przemysław Krężel, Natalia Demnyk, Ewa Sajewska, Paulina Dymkowska, Kamil Żarów, Dżesika Gieniec, Alicja Polaszczyk, Klaudia Bukowiec, Jakub Duda, Jagoda Skrzypczak, Daniel Silicki i Bartosz Szondelmajer.
Spotkanie robocze w Lipianach było stuprocentowym sukcesem, a jego najważniejszym osiągnięciem jest to, że uczestnicy z krajów partnerskich w pełni docenili nasze lipiańskie i polskie atuty – piękne krajobrazy, wysoki poziom edukacji oraz gościnność. Dziękujemy mieszkańcom Lipian za ciepłe i przyjazne przyjęcie naszych gości.

button galeria

20150216 172355 20150216 172704

20150216 180517 20150216 180550

W lutym 2015 r. odbyły się warsztaty dla uczniów LO biorących udział w projekcie Comenius. Oba szkolenia przeprowadziła doskonale przyjęta przez młodzież Małgorzata Gwiazda - Elmerych.
Uczniowie w czasie pierwszego warsztatu szukali odpowiedzi na pytanie: Co pobudza Twoją kreatywność? Oprócz teorii przedstawionej przez trenerkę musieli zmierzyć się z licznymi i różnorodnymi ćwiczeniami np.: pudełko - co jest w środku?, zagadka z Mery, budowa gadżetu dla zespołu kosmonautów z Apollo 13. Trzygodzinnej pracy twórczej towarzyszyło wiele śmiechu i zabawy.
Tematem drugich warsztatów było radzenie sobie ze stresem. Uczniowie poznali mechanizmy i objawy stresu oraz zdiagnozowali największe stresory w swoim codziennym życiu. Uczyli się, jakimi sposobami można sobie radzić z napięciem np.: asertywność - komunikat ,, ja”, wizualizacja, kształtowanie postawy zadaniowej wobec problemów, itp.
Zajęcia przyniosły młodzieży wiele cennej wiedzy, doświadczeń i przemyśleń, z których będą bez wątpienia korzystać w przyszłości. Szczególne podziękowania dla trenerki, za stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie szkoleń oraz comeniusowej grupy - udowodniliście po raz kolejny, że jesteście wyjątkowi.

spotkanie robocze reunion

spotkanie robocze chorwacja

spotkanie robocze wlochy

prezentacja szkola